середу, 21 лютого 2024 р.

Блискуча лекція А. Роговського (США) для студентів СНУ імені Володимира Даля

21 лютого 2024 року на запрошення кафедри здоров'я тварин і екології Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля у рамках циклу лекцій від стейкхолдерів та запрошених лекторів для студентів, аспірантів і викладачів пролунала лекція англійською мовою від професора Артема Роговського з Техаського A&M університету.

На лекції також були присутні колеги — науковці та педагоги з США, Туреччини, що можна вважати презентацією циклу наших лекцій на міжнародному рівні.

Професор Яблонська Оксана Валентинівна відмітила, що в міжнародний день рідної мови така зустріч є знаковою, оскільки, пам'ятаючи рідну мову, ми навчаємося мови міжнародного спілкування.

Лекція була присвячена бореліям, які викликають хворобу Лайма та лихоманку, котра передається вошами (LBRF); особливостям їх глибокої діагностики і створенню засобів профілактики. Суть доповіді полягала у представленні результатів дослідження лабораторії Артема Роговського, який якраз і вивчає особливості цих патогенів.

Слід відмітити, що хвороба Лайма передається через кліщів, які кусають гризунів, великих тварин та людей. За останні десятиліття вона набула значного поширення. Усе частіше зустрічається інформація про ураження хворобою Лайма людей.

Оскільки головним проміжним господарем борелії є гризуни, то й вивчення особливості бореліозу (хвороби Лайма) проводилося на них. Артем Роговський звернув увагу на дотримання біоетики при підборі та використанні живих моделей для дослідження.

В процесі дискусії Анна Левченко, доцент університету Ататюрка з Туреччини, поцікавилася особливостями проведення і фінансування досліджень у США. Так от, там є спеціальні відділи, які проводять статистичні дослідження, надають лабораторних тварин та приміщення для проведення дослідження, згідно вимог добробуту та біоетики.

Нинішня лекція Артема Роговського (США) плавно пов'язана із попередньою лекцією Миколи Желавського (Україна). Використовуючи медичну термінологію, можу сказати, що академік Желавський зробив премедикацію своєю інформацією по розвитку імунних реакцій в організмі, зокрема при хворобі Лайма. А лекція пана Артема містила глибший аналіз на внутрішньоклітинному та молекулярному рівні, оскільки йшла мова про векторну передачу особливостей борелій. [Уточнюю: Для тих, хто вивчав біотехнологію, зрозуміло, що вектором є частка гена, яка відповідає за певну особливість антигена / антитіла. Використовуючи її перенесення і вживлення ми можемо отримати необхідні і точні інструменти для лікування або / і профілактики].

Принагідно хочу подякувати колегам кафедри здоров'я тварин і екології СНУ імені Володимира Даля — завідувачці Людмилі Іванівні Пархоменко, доценту Ірині Анатоліївні Єрмакович, доценту університету Ататюрка (Ataturk University, Turkey) Анні Левченко за активну участь у дискусії англійською мовою і висловити надію, що в недалекому майбутньому ми всі легко будемо спілкуватися англійською.

Від імені кафедри висловлюю подяку професору Артему Роговському за глибокий аналіз хвороби Лайма та LBRF, блискучу інформативну доповідь, та надію на співпрацю.

Оксана Яблонська, професор кафедри здоров'я тварин і екології Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля 

Джерело: https://www.facebook.com/share/p/dgFmym1njdx5wW1B/

Немає коментарів:

Дописати коментар